R-MED. Rehabilitacja za darmo i bez skierowania. Ruszył „Rządowy program - świadczenia medyczne NFZ dla osób niepełnosprawnych” – zapisać można się już dziś

  • 18.01.2021, 18:42 (aktualizacja 18.01.2021, 18:52)
R-MED. Rehabilitacja za darmo i bez skierowania. Ruszył „Rządowy program - świadczenia medyczne NFZ dla osób niepełnosprawnych” – zapisać można się już dziś
Przychodnia Rehabilitacyjna R-MED znalazła się na liście placówek świadczących bezpłatne zabiegi rehabilitacyjne dla osób z orzeczoną lekką lub średnią niepełnosprawnością w ramach „Rządowy program - świadczenia medyczne NFZ dla osób niepełnosprawnych”. O zasadach programu rozmawiamy z Robertem Tysowskim, magistrem fizjoterapii z 20-letnim stażem prowadzącym przychodnię rehabilitacyjną R-MED. przy ul. Zwycięskiej 14 ca/A we Wrocławiu.

Kto i od kiedy może skorzystać z „Rządowego programu – świadczenia medyczne NFZ dla osób niepełnosprawnych”?

Program obowiązuje przez cały rok 2021. Rozpoczęliśmy świadczenie zabiegów w jego ramach już w grudniu 2020. Program gwarantuje środki na rehabilitację dla osób z orzeczoną niepełnosprawnością w stopniu umiarkowanym lub lekkim – taki zapis powinien znajdować się w orzeczeniu. Są to z pewnością najczęściej orzekane klasyfikacje niepełnosprawności. Posługując się dawną nomenklaturą mówimy o osobach z tzw. II i III grupą inwalidzką.

Na jakie świadczenia mogą liczyć pacjenci, którzy zgłoszą się na rehabilitację w ramach programu rządowego?

Pacjenci mogą liczyć na trzykrotny cykl zabiegowy, każdy złożony z dziesięciu dni zabiegowych. Łącznie jest to aż 30 dni zabiegowych w roku. Jako raczej doświadczony rehabilitant mogę zapewnić – to naprawdę bardzo dużo. Można przy tym zabiegi realizować na zasadzie „dzień po dniu” albo zaplanować sobie przerwy. Pacjenci mają do dyspozycji, w ramach każdych 10-dni zabiegowych pięć różnych zabiegów w pakiecie. Jest wśród nich wiele ćwiczeń. Tak bogaty pakiet stwarza wiele możliwości dla rehabilitanta i pacjentów o różnych dolegliwościach. Zakres zabiegów obejmuje kinezyterapię, czyli wszelkiego rodzaju ćwiczenia, terapie manualne, ćwiczenia w obciążeniu oraz zabiegi fizykalne z masażem.

Czy pacjent musi mieć skierowania od lekarza, by skorzystać z tych zabiegów?

Nie – to bardzo ważna informacja dla pacjentów – nie jest potrzebne żadne skierowanie od lekarza. Wystarczy przyjść z ważnym orzeczeniem. Konsultacja fizjoterapeuty dokonywana jest na miejscu, dobieramy każdemu pacjentowi pakiet pięciu odpowiednich zabiegów. Nie ma znaczenia, czy pacjent przyjdzie z bólem kolana, łokcia, czy kręgosłupa – zajmujemy się leczeniem wszystkich tych schorzeń. Pomagamy pacjentom ortopedycznym, neurologicznym, pacjenci zmagający się z chorobami reumatoidalnymi. Dolegliwości wielu pacjentów z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności wynikają z wieku i często są przez nich lekceważone. Teraz osoby te mogą rozpocząć rehabilitację bez kolejki i w wielu przypadkach znacząco poprawić swoją sprawność i samopoczucie.

Możliwość skorzystania z programu w Pana poradni mają tylko mieszkańcy Wrocławia?

Nie tylko. Miejsce zameldowania nie ma znaczenia przy zapisywaniu się na zajęcia z Programu. W naszej placówce mogą z nich korzystać zarówno mieszkańcy Wrocławia, jak i wszyscy chętni z dalszych i bliższych okolic. Jak wspominałem – nie jest potrzebne żadne skierowanie lekarskie, co w dobie pandemii jest, jak sądzę, ogromnym ułatwieniem dla pacjentów.

Jak wygląda proces zapisywania się do rządowego programu rehabilitacji? Po jakim czasie możemy liczyć na rozpoczęcie zabiegów?

Jest bardzo prosty a zabiegi w jego ramach dostępne są dosłownie po kilku dniach. Wystarczy zadzwonić do naszej poradni, można napisać maila albo osobiście przyjść z orzeczeniem. Na bieżąco umawiamy pacjentów na konsultacje u fizjoterapeuty. Wszystko odbywa się bardzo szybko; konsultacja zwykle na drugi dzień po zgłoszeniu, rozpoczęcie zabiegów 2-3 dni po konsultacji.

Jak w dobie pandemii wygląda praca Pana poradni?

Przyjmujemy pacjentów w taki sposób, by zbyt wiele osób nie spotykało się w jednym miejscu, przestrzegając rygorystycznie wszystkich zasad bezpieczeństwa związanych z COVID-19. Przyjmujemy pacjentów od godz. 9.00 do 19.00 – każdy znajdzie więc dla siebie odpowiednią porę zajęć. Cały personel naszej poradni został już zaszczepiony przeciwko wirusowi COV-SARS2 w ramach szczepień personelu medycznego grupy „0” – myślę, że ta informacja uspokoi wielu pacjentów obawiających się spotkania z rehabilitantem.

Proszę na koniec o kilka słów charakteryzujących Przychodnię Rehabilitacyjną R-MED

Przychodnia R-MED zajmuje się rehabilitacją ambulatoryjną w bardzo szerokim zakresie o którym mówiłem już wcześniej. Pracujemy wieloma metodami terapii manualnej. Dysponujemy również wysokiej klasy sprzętem – m.in. falą uderzeniową dedykowaną pacjentom z ostrogą piętową, łokciem tenisisty i łokciem golfisty, kolanem skoczka, zespołem bólowym barku. Oferujemy całą gamę zabiegów fizykalnych: elektrolecznictwo, światłolecznictwo i wodolecznictwo, czyli hydroterapia.

Dziękuję za rozmowę

 

Informacje na temat „Rządowego programu – świadczenia medyczne NFZ dla osób niepełnosprawnych”:

Przychodnia Rahabilitacyjna R-MED

Ul. Zwycięska 14 CA/a, Wrocław

Tel. 887 605 555, 71 332 96 72

Mail: [email protected]

 

 

 

 

 

 

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe