Szczepienie przeciw COVID-19 – krok po kroku

  • 25.01.2021, 11:22 (aktualizacja 25.01.2021, 11:27)
Szczepienie przeciw COVID-19 – krok po kroku
Po medykach czas na seniorów. Zgodnie z harmonogramem 25 stycznia rozpoczynają się szczepienia przeciw COVID-19 osób, które przekroczyły 70 lat. O czym powinny pamiętać osoby, zarejestrowane na szczepienie w najbliższych dniach?

Przede wszystkim trzeba pojawić się we właściwym punkcie szczepień, w wyznaczonym dniu i godzinie. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości, najlepiej dowód osobisty. Na miejscu wypełniamy ankietę, która stanowi pierwszy etap kwalifikacji do szczepienia.

Warto wcześniej zapoznać się z zawartymi w niej pytaniami. Dotyczą one nie tylko aktualnego stanu zdrowia, ale także chorób przewlekłych – (kwestionariusz do pobrania z linku pod artykułem)

Pacjenci z wypełnioną ankietą przechodzą kwalifikację lekarską. Jeśli jej wynik jest pozytywny otrzymują szczepionkę podaną w ramię, w formie iniekcji domięśniowej.  Do szczepienie przeciw COVID-19 nie trzeba być na czczo. Szczepionka może być podawana o każdej porze dnia. Eksperci zalecają, by w dniu jej przyjęcia być wypoczętym.

Ze względów bezpieczeństwa, osoby którym podano preparat powinny przez 15 minut pozostawać pod obserwacją. Pojawienie się nagłych, niepożądanych objawów należy natychmiast zgłaszać personelowi przychodni. Po przyjęciu szczepionki nie ma specjalnych ograniczeń dotyczących jedzenia i picia, czy wysiłku fizycznego.  Przed opuszczeniem punktu szczepień warto potwierdzić termin podania drugiej dawki preparatu.

__1

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe