Kobierzyce. Akcja CBŚP i KAS zakończyła działalność nielegalnej fabryki papierosów

  • 28.01.2021, 11:33 (aktualizacja 28.01.2021, 11:59)
  • Źródło: Dolnośląska Policja
3-354843.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...
Nowoczesne maszyny i ukryta w suficie winda – nielegalna wytwórnia zorganizowana została z dużym rozmachem. Na miejscu zatrzymanych zostało pięć osób – obywateli Ukrainy. Policjanci zabezpieczyli również magazyn z wyprodukowanymi papierosami, który znajdował się w jednej z pobliskich miejscowości.

Jak ustaliliśmy, przestępcza działalność prowadzona była w wynajętym pomieszczeniu magazynowo– usługowym w centrum Kobierzyc. Działalność prowadzona była tak dyskretnie, iż nikt z sąsiadów nie zauważył niczego podejrzanego.

O szczegółach śledztwa informuje komunikat Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu:

Pod nadzorem Wydziału II do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu, prowadzone jest postępowanie przygotowawcze wraz z dolnośląskim KAS oraz funkcjonariuszami CBŚP w Warszawie.

Wspólne działania służb doprowadziły do zlikwidowania w podwrocławskiej miejscowości Kobierzyce nielegalnej fabryki papierosów i magazynu znajdującego się w pobliskiej miejscowości oraz  zatrzymania na miejscu 5 osób.

W wyniku dalszych czynności przeprowadzonych w toku śledztwa, dokonano zatrzymania kolejnych trzech osób zaangażowanych w przestępczy proceder. Podczas realizowanych czynności zabezpieczono specjalistyczną maszynę produkcyjną oraz przejęto około 400 tyś. gotowych papierosów, komponenty służące do ich wytwarzania, między innymi blisko 1300 kg krajanki tytoniowej a także półprodukty niezbędne w procesie produkcyjnym, jak również okleiny filtra z podrobionym znakiem amerykańskiego koncernu tytoniowego.

Jak ujawniono cały proceder odbywał się w pomieszczeniach w sposób profesjonalny przygotowanych do produkcji, uwzględniając potrzebę zakamuflowania miejsca przechowywania maszyny służącej do produkcji papierosów.

Wszystkie rozwiązania oraz sprzęt zabezpieczony na miejscu wskazują, że za procederem nielegalnej produkcji, stoi zorganizowana grupa przestępcza. Jak wynika z ustaleń postępowania, działalność grupy mogła naraziła Skarb Państwa na uszczuplenia należności z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego, w wysokości blisko 3 milionów złotych. Osobom zatrzymanym  w niniejszej sprawie, w Prokuraturze Okręgowej we Wrocławiu zostały ogłoszone zarzuty popełnienia przestępstw karnoskarbowych a także udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec wszystkich osób zatrzymanych, na wniosek Prokuratury, Sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze o charakterze izolacyjnym w postaci tymczasowego aresztowania.

foto: Policja/KAS

Źródło: Dolnośląska Policja

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe