WAŻNE! Największa inwestycja w historii Gminy dobiega końca – czas na przyłączenie gospodarstw domowych

 • 03.03.2021, 08:52 (aktualizacja 03.03.2021, 08:56)
WAŻNE! Największa inwestycja w historii Gminy dobiega końca – czas na przyłączenie gospodarstw domowych
Komunikat Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (KPWiK)

Szanowni Państwo,

 

 

 

Na początek chcielibyśmy potwierdzić (z pewnością dochodzące już do Państwa) nieoficjalne informacje, że największa w historii gminy Kobierzyce inwestycja - budowa sieci kanalizacyjnej w jedenastu miejscowościach - powoli dobiega końca. A równocześnie, w związku z licznymi pytaniami kierowanymi do naszego przedsiębiorstwa, a dotyczącymi możliwości przyłączenia poszczególnych nieruchomości do budowanej sieci kanalizacji sanitarnej uprzejmie informujemy, że, oczywiście, jest to możliwe.

 

Aby umożliwić Państwu komfortowy i łatwy dostęp do wybudowanej infrastruktury kanalizacyjnej w ramach naszej inwestycji, zrealizowane zostały tzw. sięgacze, czyli odcinki kanalizacji przebiegające od głównych sieci kanalizacyjnych do granic większości posesji zlokalizowanych w obrębie prowadzonej inwestycji. To oznacza, że gdy będziecie Państwo chcieli podłączyć się do sieci kanalizacyjnej, wystarczy wykonać prace ziemne i instalacyjne tylko na terenie Państwa przyłączanych nieruchomości.

 

Poniżej przedstawiamy Państwu krótką instrukcję „krok po kroku” jak wykonać przyłącze kanalizacyjne:

 

 1. uzyskać warunki techniczne na podłączenie do sieci kanalizacyjnej – druk do pobrania na stronie internetowej www.kpwik.com lub w Biurze Obsługi Klienta w Bielanach Wrocławskich przy ul. Wrocławskiej 44; 
 2. zlecić uprawnionemu projektantowi opracowanie projektu przyłącza kanalizacyjnego i dokonać wszelkich wymaganych uzgodnień z odpowiednimi podmiotami, w większości przypadków będzie to tylko uzgodnienie z KPWiK (służymy doradztwem w tym zakresie); 
 3. dokonać zgłoszenia wykonania robót do KPWiK (7 dni przed planowanymi pracami);
 4. zlecić wykonanie przyłącza kanalizacyjnego zgodnie z opracowanym i uzgodnionym wcześniej projektem;
 5. przed zasypaniem wykopów i uporządkowaniem terenu należy zgłosić roboty zanikające do odbioru technicznego służbom Działu Technicznego KPWiK celem uzyskania protokołu odbioru wykonanych robót;
 6. zlecić geodecie wykonanie inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej wykonanego przyłącza kanalizacyjnego;
 7. zawrzeć umowę na odprowadzanie ścieków w Biurze Obsługi Klienta KPWiK.

 

 

 

 

Dlaczego warto wykonać przyłącze kanalizacyjne i przyłączyć nieruchomość do sieci kanalizacji sanitarnej?

 

 1. Ze względu na troskę o nasze, a przede wszystkim przyszłe pokolenia zapewniamy w ten sposób dbałość o ochronę naturalnego środowiska, a zwłaszcza zasobów wody tak niezbędnej do codziennego życia. Nieszczelne szamba są realnym źródłem zanieczyszczenia naszego ekosystemu.
 2. Ze względu na radykalną poprawę komfortu codziennego życia. Doskonale Państwo wiecie jak wiele problemów w codziennym funkcjonowaniu gospodarstwa domowego może sprawić przepełnione szambo.
 3. Ze względu na eliminację źródeł nieprzyjemnych i uciążliwych zapachów wydobywających się w trakcie opróżniania zbiorników bezodpływowych na ścieki.
 4. No i ze względu na realne oszczędności. Wywóz 1 m3 ścieków jest ok. ponad dwukrotnie droższy aniżeli koszt jego odprowadzenia do kanalizacji.

 

Przypominamy, że rozpoczęcie budowy przyłączy kanalizacyjnych do budynków może nastąpić dopiero wtedy, gdy sieć kanalizacyjna w danej miejscowości zostanie oddana do eksploatacji wraz z całą niezbędną infrastrukturą. O możliwości podłączenia się do nowo wybudowanej sieci kanalizacji sanitarnej będziecie Państwo na bieżąco  poinformowani za pośrednictwem strony internetowej Urzędu Gminy Kobierzyce i KPWiK oraz zawsze możecie zwrócić się do nas bezpośrednio.

Proszę pamiętać, że:

Samowolne włączanie się do kanalizacji sanitarnej jest zabronione!

Odprowadzanie wód deszczowych i roztopowych z połaci dachów i terenów utwardzonych przynależnych do posesji do kanalizacji sanitarnej – jest bezwzględnie zabronione!

Proszę także pamiętać, że zgodnie z art.15 ust. 2 Ustawy z dnia 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzeniu ścieków, budowa przyłącza kanalizacyjnego jest zawsze realizowana staraniem i na  koszt osoby ubiegającej  się o przyłączenie danej  nieruchomości do sieci.

 

Przypominamy też, że zgodnie z polskim prawem (art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, Dz. U. z 2013 r. Nr 1399) ,na każdym właścicielu nieruchomości na terenach objętych siecią kanalizacji sanitarnej spoczywa obowiązek jej podłączenia do przedmiotowej  sieci. Warunkiem zwalniającym z tego obowiązku jest wyposażenie nieruchomości w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych.

 

Kanalizacja sanitarna budowana na terenie gminy Kobierzyce realizowana jest w ramach projektu "Budowa kanalizacji w gminie Kobierzyce", a zadanie dofinansowane jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

 

W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości jesteśmy do Państwa dyspozycji.

 

Z poważaniem

Zespół Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.

 

 

__1

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe