Renata Mauer-Różańska kandydatką prezydenta Wrocławia do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia

  • 10.03.2021, 17:36
Renata Mauer-Różańska kandydatką prezydenta Wrocławia do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia
- Nie wyobrażam sobie, byśmy mieli dłużej czekać z uhonorowaniem w ten sposób tak wybitnej sportsmenki i tak wartościowej osoby. To nie tylko wymarzona ambasadorka Wrocławia, ale też empatii, pracowitości i dobrych praktyk – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia – „Civitate Wratislaviensi Donatus” przyznaje Rada Miejska Wrocławia wybitnym osobom, odgrywającym istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym.

Jacek Sutryk rekomenduje do tego najważniejszego wrocławskiego tytułu wybitną sportsmenkę, Renatę Mauer-Różańską. – Renatę znam bardzo dobrze. Imponuje mi nie tylko jako multimedalistka olimpijska, która wygrywała Plebiscyt na Najlepszego Sportowca Polski, ale też jako perfekcjonistka w życiu codziennym i, co może najważniejsze, dobry człowiek. Mimo wielkich osiągnięć pozostała niezwykle osobą, która stanowi wzór nie tylko dla młodych sportowców – podkreśla prezydent Wrocławia.

Renata Mauer-Różańska urodziła się 23 kwietnia 1969 roku w Nasielsku pod Warszawą. W 1989 roku przywdziała barwy Śląska Wrocław. Uczestniczyła w czterech igrzyskach olimpijskich (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000, Ateny 2004), zdobywając trzy medale: dwa złote (Atlanta 1996 – karabin pneumatyczny 10 m i Sydney 2000 – karabin sportowy trzy postawy) oraz brązowy (Atlanta 1996 – karabin sportowy trzy postawy). Jest też trzykrotną medalistką mistrzostw świata i sześciokrotną – mistrzostw Europy. W 1996 roku wygrała Plebiscyt Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski, wyprzedzając Pawła Nastulę, Andrzeja Wrońskiego i Roberta Korzeniowskiego. W latach 2010-18 była radną Rady Miejskiej Wrocławia. Obecnie pracuje jako nauczyciel akademicki na wrocławskiej AWF.

Ciekawostka – na świat przyszła na tej samej porodówce, w Nasielsku, co Tomasz Majewski, nasz dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą. Jego mamę wieziono do porodu ze Słończewa, a mamę przyszłej mistrzyni w strzelectwie z małej miejscowości  o nazwie Krzyczki Szumne.

- Dla mnie to ogromny zaszczyt, słyszeć, że prezydent miasta widzi mnie w gronie ludzi tak zasłużonych dla Wrocławia. To wielkie wyróżnienie i wielka nobilitacja. Nie jestem tylko do końca przekonana, czy na to zasługuję – z właściwą sobie skromnością komentuje Renata Mauer-Różańska.

Rada Miejska Wrocławia od 1993 roku do tej pory uhonorowała tym tytułem 34 osoby. Jako pierwszego wyróżniono prof. Alfreda Jahna, rektora Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1962–1968, a w roku poprzednim uhonorowano Macieja Łagiewskiego, prawnika i historyka, długoletniego dyrektora Muzeum Miejskiego Wrocławia.   
,,Nagrodę Wrocławia'' przyznaje Rada Miejska Wrocławia osobom i instytucjom za całokształt ich pracy na rzecz miasta. ,,Nagrodę Prezydenta Wrocławia'' przyznaje prezydent Wrocławia osobom i instytucjom za ich działalność i osiągnięcia w minionym roku.


Nagrody zostaną wręczone podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej w Dniu Święta Wrocławia, a zarazem patrona miasta, św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca 2021 roku.

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe