Poznajmy się! Orzeł Futsal Jelcz-Laskowice

  • 18.03.2021, 10:09 (aktualizacja 18.03.2021, 11:11)
Poznajmy się! Orzeł Futsal Jelcz-Laskowice
Rozmawiamy z Przemysławem Olechowskim, prezesem klubu Orzeł Futsal Jelcz-Laskowice, jednej z najbardziej utytułowanych drużyn sportowych działających w okolicach Wrocławia.

Czym jest futsal?

Futsal to pięcioosobowa odmiana piłki nożnej rozgrywana w hali. Dyscyplina ma swoje korzenie w Urugwaju, gdzie zaczęto grać w nią w latacah 30-tych ubiegłego wieku. W pierwotnym zamyśle ta odmiana futbolu przeznaczona była dla dzieci i młodzieży, rozmiary placów gry dostosowano do ich potrzeb oraz możliwości. Jej nazwa pochodzi od hiszpańskiego futbol sala lub fútbol de salón, co można przetłumaczyć jako halowa piłka nożna. Po Urugwaju, futsal zaczął błyskawicznie zdobywać popularność w Brazylii, skąd rozprzestrzenił się na cały świat trafiając również do Polski.

Jakie są różnice między futsalem a „klasyczną” piłką nożną?

Futsal jest grą bardzo szybką, wymagającą od zawodników dużej precyzji i najwyższych umiejętności technicznych. Odmiennie niż w footballu, każda drużyna wystawia tylko po 5 zawodników i 7 rezerwowych. Gra dzieli się na dwie połowy po 20 minut efektywnego czasu każda. W futsal gramy na boisku piłki ręcznej, piłką nieco mniejszą i mniej „skoczną” niż na trawie, w obuwiu bez korków. Liczba zmian podczas meczu jest nieograniczona, czas jest zatrzymywany przy każdej przerwie w grze. Unikalnym rozwiązaniem są faule akumulowane, w momencie 6-go faulu danej drużyny, sędzia nakazuje wykonanie przedłużonego rzutu karnego, egzekwowanego z 10 metra.

Jak wygląda rozwój futsalu w Polsce?

Dyscyplina zdobywa sobie coraz więcej sympatyków. Następuje postępująca profesjonalizacja rozgrywek, szybko rośnie liczba nowych klubów. W sekcje futsalowe inwestują też coraz częściej znane marki piłkarskie: Legia, Widzew, Piast, Śląsk. W Polsce istnieją trzy ligi męskie i dwie kobiece. Widowiskowość futsalu przyciąga kibiców i media.

Jak wyglądała historia futsalu w Jelczu-Laskowicach ?

Orzeł Futsal Jelcz-Laskowice ma krótką, ale bardzo intensywną historię. Wszystko zaczęło się w 2015 roku, kiedy ówczesny prezes naszego klubu – Sebastian Bednarz, sprowadził do Jelcza-Laskowic grających w futsal zawodników Akademii Przyrodniczej. Nowy projekt „zaskoczył” i trwa z sukcesami do dnia dzisiejszego. Żywą legendą naszego klubu jest Jesús Chus López García, były zawodnik hiszpańskiej ligi futsalu, od lat trener pierwszej drużyny i twórca jej historycznych i obecnych sukcesów. To w dużej mierze, dzięki jego pracy, klub z niewielkiego miasta Jelcza-Laskowic, szturmem podbił Ekstraklasę, zdobywając renomę i uznanie jednej z najlepszych drużyn polskiego futsalu. Za nami kilka bardzo udanych sezonów, wysoka pozycja w obecnym. Apetyt na najwyższe sportowe laury nas nie opuszcza.

W codziennej pracy skupiamy się nie tylko na najbardziej znanej, pierwszej drużynie, staramy się dbać o następców. Przy klubie istnieje prężnie działające akademia dla dzieci i młodzieży. Prywatnie, moja społeczna działalność w klubie i obecnie pełniona funkcja, rozpoczęła się od zaangażowania w życie sekcji dziecięcych, w których do dziś trenuje mój syn.

Naszą dumą jest Fan Klub Orła, wspierający nas swoim dopingiem. Grupa kibiców, której zawdzięczamy dużą część naszego sukcesu. Wspólnie z fan klubem, obok strony sportowej, staramy się aktywnie uczestniczyć w życiu miasta, angażując się w społecznie pożyteczne inicjatywy obywatelskie. Orzeł Futsal, chyba już nierozerwalnie wrósł w koloryt naszego miasta, stając mocną lokalną marką i powodem do dumy mieszkańców Jelcza-Laskowic.

Pierwsza drużyna, Acana Orzeł Futsal Jelcz-Laskowice reprezentuje klub w rozgrywkach Ekstraklasy, na co mogą liczyć kibice w bieżącym sezonie?

To prawda, nasza drużyna występuje w Ekstraklasie od kilku sezonów. Cały czas udaje nam się utrzymać w ścisłej czołówce, zajmując bieżącą, wysoką piątą lokatę. Być może jeszcze nie w tym sezonie, jednak medale mistrzostw Polski na pewno leżą w granicach naszych aspiracji. Dziś drużynie występuje reprezentant Polski Arkadiusz Szypczyński i Łotwy Janis Pastars. Staramy się przyciągać do klubu nowych zawodników.

Mecze naszej drużyny, można śledzić na ekranach Canal + i nSport +. Cieszymy się, że możemy promować nasze miasto Jelcz-Laskowice w oprawie medialnej spełniającej światowe standardy.  Zachęcamy wszystkich nowych sponsorów i reklamodawców do współpracy ([email protected]). Dzięki szerokiej obecności w mediach, oferujemy atrakcyjne propozycje aktywacji sponsorskich, gwarantujące doskonałą stopę zwrotu z inwestycji.

Dziękując za możliwość prezentacji na łamach Gazety Sąsiedzkiej, której Czytelnikami jest wielu mieszkańców Gminy Kobierzyce, chciałbym przy okazji pogratulować futsalowej drużynie BKKP Gminy Kobierzyce zwycięstwa w II lidze, życząc sukcesu w barażach o awans do zaplecza Ekstraklasy.

Dziękuję za rozmowę.

Bartłomiej Pilecki

 http://www.victoriaunitis.pl/

 

__1

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe