Medicito. Pediatra- neonatolog radzi

  • 25.05.2021, 14:42 (aktualizacja 25.05.2021, 14:46)
Medicito. Pediatra- neonatolog radzi

Rozmawiamy z dr n. med. Anną Seredyn-Pieniądz, pediatrą i neonatologiem Wojewódzkiej Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej MEDICITO

Z jakimi problemami rodzice z dziećmi najczęściej zgłaszają się do pediatry?

Najczęściej są to: przewlekły kaszel i przewlekłe infekcje przedszkolno- żłobkowe. Bardzo często bywa tak, że dziecko jest przez tydzień chore i tydzień zdrowe. I po tygodniu w przedszkolu… znów jest chore.

Z jakimi zmianami mamy ostatnio do czynienie przy szczepieniu dzieci?

Z ramach dodatkowych szczepień gwarantowanych przez NFZ pojawiły się, od 2018 r szczepienia przeciwko pneumokokom – a w 2021 r. szczepionka przeciwko rotawirusom. Pierwszą dawkę podajemy do 12 tygodnia życia, zgodnie z CHPL, a potem 2-gą i 3-cią dawkę w odstępach około- 4 tygodniowych.

Częstym problemem u dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym są pasożyty. Jak wygląda ten kłopot okiem doświadczonego pediatry?

Pasożyty u dzieci to najczęściej owsiki i wszy głowowe. Wystarczy jedno dziecko w grupie przedszkolnej, a wszystkie maluchy będą zarażone. Nasze dzieci bawią się np. w piaskownicy a później wkładają ręce do buzi – w przypadku wszawicy, bawią się głowa przy głowie.

Jak zapobiegać najczęstszym pasożytom u dzieci?

W przypadku wszawicy bardzo istotna jest codzienna higiena oraz sprawdzanie głowy. W przypadku owsików – potrafią się one rozwijać bardzo długo. Lubią środowisko słodkie. Im więcej słodyczy, tym łatwiej się namnażają. Czasami objawy mogą być nietypowe dla rodziców, np. przewlekły kaszel może być objawem zarażenia owsikami. Zdarza się, że w badaniach laboratoryjnych możemy nie mieć jednoznacznego potwierdzenia zarażenia owsikami, choć faktycznie mamy z nimi do czynienia. Odrobaczanie generalnie powinniśmy robić co pół roku. Przy owsikach zachodzi konieczność przeleczenia całej rodziny. Podstawowe lekarstwa są dostępne bez recepty.

Jest już ciepło, dzieci przebywają więcej na dworze – jak zabezpieczyć się przed kleszczami?

Mamy teraz dużo kleszczy zarażonych boreliozą. Działają nawet nawet laboratoria, które badają kleszcze i sprawdzają, czy są one zarażone, czy nie. Dysponujemy szczepionką przeciwko odkleszczowemu zapaleniu mózgu. Powinniśmy szczepić się przed sezonem. Najpierw podajemy 2 dawki, a potem, co rok, drugą lub trzecią dawkę przypominająca. Po sezonie powinniśmy zrobić badanie przeciwciał w kierunku boreliozy.

Przyszłych rodziców interesują zapewne zmiany w neonatologii…

Od roku mamy do czynienia ze zmianą w dawkowaniu i sposobie podawania witaminy K. Dziecko otrzymuje tylko jeden zastrzyk witaminy K po urodzeniu.

Dziękujemy za rozmowę

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe