Gmina Kobierzyce. Rehabilitacja lecznicza po przebytej chorobie COVID-19

  • 23.06.2022, 19:32 (aktualizacja 23.06.2022, 20:34)
Gmina Kobierzyce. Rehabilitacja lecznicza po przebytej chorobie COVID-19
Pokonali covid, ale nie skończyli walki o zdrowie. W Gminie Kobierzyce rusza program rehabilitacji ozdrowieńców. Skorzystać z nieg­­o może nawet 1000 pacjentów.

Nie mogą rozmawiać bez zadyszki, wejście po schodach rozkładają na raty, męczy ich zwykły spacer. Szacuje się, że około 30% ozdrowieńców cierpi na powikłania pocovidowe. Najczęściej są to problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i bóle mięśniowo-stawowe. To skutki zniszczenia płuc, z którym boryka się większość pacjentów po ciężkim przebiegu COVID-19. Powrót do zdrowia zaczyna się od nauki efektywnego oddechu.

– COVID-19 zniknął z pierwszych stron gazet, ale to nie znaczy, że zniknął z naszego życia. Codziennie diagnozujemy nowe przypadki zachorowań, chociaż nie jest ich w tej chwili tak dużo jak w szczycie pandemii. Zauważamy też, że wariant Omikron pacjenci przechodzą łagodnie, ale zdarza się że kilka miesięcy po chorobie zaczynają skarżyć się na problemy z wydolnością płuc i ogólne osłabienie.  Dzięki rehabilitacji można znacznie poprawić swoją sprawność oddechową, zwiększyć wydolność wysiłkową i krążeniową oraz szybciej powrócić do pełnej sprawności, mówi dr n. med. Małgorzata Kajderowicz-Kowalik

Program Rehabilitacji leczniczej dla mieszkańców Gminy Kobierzyce po przebytej chorobie COVID-19 rusza już w lipcu. Będą mogły z niego skorzystać osoby, które koronawirusa przechodziły nie wcześniej niż rok temu, a teraz borykają się z powikłaniami po chorobie. W sumie z rehabilitacji może skorzystać nawet 1000 pacjentów.

– Aby wziąć udział w programie należy dostarczyć do Urzędu Gminy Kobierzyce zgodę na udział w programie i potwierdzenie faktu zamieszkania na terenie Gminy Kobierzyce  czyli pierwszą stronę PIT za 2021 rok. Ostateczna decyzję o włączeniu do programu podejmuje lekarz. Osoby zakwalifikowane, mają zagwarantowane 6 tygodni kompleksowej rehabilitacji, dwa razy w tygodniu. – dodaje Maria Wilk Sekretarz Gminy Kobierzyce

Program będzie realizowany w Kobierzycach i Bielanach Wrocławskich przez  NZOZ Przychodnia Rodzinna Kajderowicz i Biliński, Małgorzata Kajderowicz-Kowalik. Pierwsze wizyty kwalifikacyjne zaplanowano już na początek lipca. Całkowity koszt programu to 1 mln złotych.

– To pieniądze, które jako Gmina wygraliśmy w konkursie organizowanym przez Prezesa Rady Ministrów w ramach Narodowego Programu Szczepień „Rosnąca Odporność”. Konkurs premiował Gminy, które osiągnęły najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców. Program rehabilitacji jest realizowany dzięki odpowiedzialnej postawie naszych mieszkańców” – mówi Wójt Gminy Kobierzyce Ryszard Pacholik.

Covid-19 jest chorobą wywołaną przez SARS-Cov-2, wirus z rodziny koronawirusów, która po razpierwszy została stwierdzona w mieście Wuhan w Chinach w listopadzie 2019 r. i stała się przyczyną globalnej pandemii. W Polsce na COVID-19 zachorowało ponad 6 mln osób.

Foto: Gazeta Sąsiedzka

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe