Święto Wrocławia – w ratuszu i na rynku

 • 24.06.2022, 17:24
Święto Wrocławia – w ratuszu i na rynku
Władze Wrocławia, miejscy radni i zaproszeni goście, po złożeniu kwiatów w Kaplicy Rajców Miejskich w kościele św. Elżbiety, w uroczystym orszaku przeszli do Starego Ratusza na uroczystą Sesję Rady Miejskiej.

- Żyjemy w świecie pełnym niepewności, w którym mierzymy się z bezpośrednimi, czy też pośrednimi traumami tysięcy ludzi. W świecie, któremu coraz częściej brak zaufania, bardziej niż czegokolwiek i silniej niż kiedykolwiek potrzebujemy nadziei, pojawia się jednak inne pytanie: Jak znaleźć nadzieję, gdy zderzamy z pozbawiającą ludzi życia i dobytku wojną u granic naszego kraju, gdy widzimy zarzewia kryzysu, któremu towarzyszy rosnąca inflacja? Sądzę, że znajdziemy ją przede wszystkim w drugim człowieku. Pomimo bowiem wymienionych wyzwań, to właśnie szczególnie w ostatnich miesiącach Wrocław stał się pośrednikiem i dawcą nadziei -  mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia rozpoczynając uroczystą Sesję Rady Miejskiej

Prof. Alicja Chybicka Honorowa Obywatelka Wrocławia 
Podczas sesji Rady Miejskiej Wrocławia nastąpiło uroczyste wręczenie aktu nadania ustanowionego w roku 1993 tytułu Civitate Wratislaviensi Donatus, czyli honorowego obywatelstwa naszego miasta. Honorowym Obywatelem Wrocławia 2022 została prof. Alicja Chybicka - profesor nauk medycznych i lekarz specjalista m.in. w dziedzinie pediatrii oraz onkologii i hematologii dziecięcej, senatorka VIII i X kadencji, posłanka na sejm VIII kadencji. Jest niekwestionowanym autorytetem, lekarzem i społecznikiem, osobą darzoną ogromnym szacunkiem i uznaniem zarówno we Wrocławiu, jak i poza jego granicami. W 2018 roku znalazła się na dwudziestym czwartym miejscu na liście stu najbardziej wpływowych osób w polskiej medycynie. Jej wieloletnia, owocna i pełna zaangażowania działalność stała się jedną z najpiękniejszych wizytówek Wrocławia.
Ja jestem zwykłym człowiek, który przez całe życie zawodowe, ciężko pracował. Niczego nie osiągnęłabym bez wsparcia innych. Zawdzięczam to mojej rodzinie, mężowi, trójce dzieci. Ta nagroda to dla mnie ogromny zaszczyt – mówiła prof. Alicja Chybicka, odbierając nagrodę W klinice miałam zaszczyt kierować 210-osobowym zespołem. To   ich zasługa, że dzieci wracały do zdrowia. Nie byłabym w stanie stworzyć takich warunków jak w Przylądku Nadziei gdyby nie Fundacja Na ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową , politycy i wrocławianie. Teraz dzieci walczą o życie w godnych warunkach. Wyleczalność poprawiała się z 15 procent w 1975 roku, gdy zaczynałam pracę, do 85 % teraz – podkreślała prof. Chybicka
Warto wspomnieć, że prof. Alicja Chybicka napisała ponad 500 prac naukowych, weszła na Kilimandżaro, skoczyła ze spadochronem, przebiegła maraton. Nie znam nikogo z taką charyzmą, zaangażowaniem i wizją – mówił Tomasz Grodzki, Marszałek Senatu.
W czasie uroczystej Sesji Rady Miejskiej wręczone zostały także Nagrody Wrocławia (rada miejska przyznaje je osobom i instytucjom za całokształt ich pracy na rzecz miasta) i Prezydenta Wrocławia (dla osób i instytucji za ich działalność i osiągnięcia w minionym roku). Do tej pory te pierwsze wyróżnienia trafiły już do ok. 150, a drugie do blisko 170 osób i instytucji.

Nagrody Wrocławia 2022 

 • Adam Komar – prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”, za wieloletnią działalność społeczną na rzecz osób z niepełnosprawnościami;
  • Lechosław Kazimierz Stefanow – założyciel dyskusyjnego Klubu „Spotkanie i Dialog”, za działalność na rzecz przemian demokratycznych;
  • Andrzej Ziemiański – związany z Wrocławiem autor literatury fantasy i science fiction;
  • Dortmundzko-Wrocławsko-Lwowska Fundacja im. św. Jadwigi – za wieloletnią praktyczną realizację idei pojednania polsko-niemieckiego i ukraińskiego;
  • Fundacja Ukraina – powstała we Wrocławiu, za wszechstronne wspieranie migrantów pochodzenia ukraińskiego w integracji z polskim społeczeństwem.

  Nagrody Prezydenta 2022

 • Anna Barton – za zbudowanie rozpoznawalnej marki firmy i przykład społecznej odpowiedzialności biznesu;
  • Olga Malinkiewicz – za wybitną działalność naukową i lokowanie gospodarki Wrocławia w światowej sieci powiązań;
  • Renata Piwko-Wolny – za działalność społeczną i kreowanie współpracy pomiędzy wrocławskimi osiedlami;
  • Hubert Hurkacz– za wybitne osiągnięcia sportowe i promowanie Wrocławia na arenie międzynarodowej.
  • Bogusławo Litwiniec - za działalność artystyczną i kształtowanie kulturalnego oblicza Wrocławia.

  Odznaka Honorowa Wrocławia
  Odznaka Honorowa Wrocławia Wratislavia Grato Animo – „Wrocław z wdzięcznością” jest zaszczytnym honorowym odznaczeniem rangi samorządowej, przyznawanym za zasługi
  w działalności publicznej na rzecz rozwoju Wrocławia. Wyróżniamy trzy stopnie Odznaki: I stopnia – Złotą, II stopnia -  Srebrną,  III stopnia - Brązową. Wyróżnienie nadaje Prezydent Wrocławia po zasięgnięciu opinii Konwentu Odznaki.

  Złota Odznaka Honorowa Wrocławia 
  Bohdan Aniszczyk - Matematyk, samorządowiec, działacz społeczny, nauczyciel akademicki. Od 1990 r. radny Rady Miejskiej Wrocławia wszystkich kadencji, przewodniczący Rady Miejskiej w 2021 r. Był organizatorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, najpierw w strukturze Urzędu Miejskiego, a potem jako zewnętrznej, samodzielnej jednostki, której był pierwszym dyrektorem w latach 1991-1992. W latach 1992-2002 był członkiem Zarządu Miasta, odpowiedzialnym za pomoc społeczną i zdrowie, a później również oświatę. Był autorem pierwszej reformy wrocławskiego systemu żłobków i przedszkoli. W 1994 r. organizował przejmowanie szkół podstawowych przez Miasto. Od 1989 r. jest członkiem Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Za swoją działalność społeczną był wielokrotnie nagradzany. W 2003 r. został wyróżniony Medalem Świętego Brata Alberta za działalność charytatywną na rzecz osób bezdomnych i niepełnosprawnych umysłowo. Odznaczony Brązowym, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz samorządu terytorialnego.

Srebrna Odznaka Honorowa Wrocławia 

Anna Józefiak-Materna - Jest pedagożką i organizatorką pomocy społecznej; całe życie związana z Wrocławiem. W latach 1997-2022 związała się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu, gdzie przeszła wszystkie szczeble kariery zawodowej. Była m.in. kierownikiem Działu Pomocy Instytucjonalnej, zastępcą dyrektora ds. opiekuńczo-wychowawczych oraz dyrektorem naczelnym MOPS. Zrealizowała wiele projektów społecznych, w tym finansowanych ze środków europejskich, które wprowadzały innowacje i nowe narzędzia w systemie pomocy społecznej (w 2014 r. Nagroda Ministra Pracy i Polityki Społecznej). W latach 2016-2018 przewodniczyła  Stowarzyszeniu Samorządowych Ośrodków Pomocy Społecznej „FORUM” i aktywnie działała na rzecz zmian i nowych regulacji w prawie socjalnym.

Janusz Nałęcki-  Pracę zawodową rozpoczął w 1972 r. w Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej we Wrocławiu, w Wydziale Zdrowia i Polityki Społecznej. W 1978 r. został kierownikiem dziennego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Komuny Paryskiej, a w 1992 r. dyrektorem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Od 2007 r. do 2022 r. kierował Miejskim Centrum Usług Socjalnych we Wrocławiu. Jego pasją jest boks. Przez wiele lat był sędzią klasy międzynarodowej. Sędziował między innymi podczas Mistrzostw Europy, dwukrotnie Mistrzostw Świata oraz Igrzysk Olimpijskich – w Atlancie i Sydney. Pełnił funkcję prezesa Dolnośląskiego Okręgowego Związku Bokserskiego we Wrocławiu. Był również członkiem Zarządu Polskiego Związku Bokserskiego.

Andrzej Ociepa - W latach 2000-2022 był dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu. W tym czasie placówka stała się jedną z najnowocześniejszych i najważniejszych bibliotek publicznych w Polsce. Była wielokrotnie wyróżniana i nagradzana w licznych konkursach i rankingach, a jej dyrektor powoływany do najważniejszych ciał opiniotwórczych, w tym do Krajowej Rady Bibliotecznej oraz Rady Naukowej Biblioteki Narodowej. Dyrektor Ociepa był pomysłodawcą i odpowiedzialnym za organizację w 2017 r. Światowego Kongresu IFLA (Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich). W 2021 r. Rada Miejska Wrocławia nadała bibliotece imię wybitnego wrocławianina – Tadeusza Różewicza.

Medal Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia

Z końcem czerwca misję dyplomatyczną we Wrocławiu kończy Konsul Generalny Niemiec we Wrocławiu Pan Hans Jörg Neumann. Dziękując za tę czteroletnią obecność i współpracę – od września 2018 roku – Pan Prezydent przyznał Panu Konsulowi Medal Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia.
Oficjalne obchody 24 czerwca zakończy msza święta w intencji wszystkich mieszkańców Wrocławia w katedrze pw. św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim.

Foto: materiały prasowe UM Wrocławia

 

__1

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe