Wrocław. Szkoły i przedszkola zamknięte w całym kraju. Odwołane imprezy, spektakle i koncerty

  • 11.03.2020, 20:37 (aktualizacja 18.03.2020, 20:02)
Wrocław. Szkoły i przedszkola zamknięte w całym kraju. Odwołane imprezy, spektakle i koncerty
W związku z obecnością SARS-Cov-2 Miasto Wrocław podjęło szereg działań mających na celu zminimalizowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa. O działaniach poinformował Prezydent Wrocławia podczas wtorkowej konferencji prasowej. - Pozostajemy w bezpośrednim kontakcie z wojewodą, który jako przedstawiciel rządu w terenie koordynuje działania w całym regionie oraz Wojewódzką i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną –zapowiedział Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Prezydent Wrocławia na początku lutego powołał miejski sztab monitorujący, a pracujące 24 godziny na dobę Centrum Zarządzania Kryzysowego współpracuje zarówno ze służbami wojewody, jak i wszystkimi służbami porządkowymi.

Zgodnie z wytycznymi rządowymi: wszystkie imprezy masowe zostały odwołane. Pozostałe wydarzenia, które organizuje Miasto w najbliższych tygodniach, będą indywidualnie oceniane – decydująca będzie opinia sanepidu. 

Ponadto, organizatorzy wydarzeń, które mają odbyć się w miejskich przestrzeniach – takich jak Hala Stulecia – zostaną poproszeni o dostarczenie pozytywnych zaświadczeń od sanepidu.

Podjęto także szereg działań mających uchronić dzieci i młodzież uczęszczające do żłobków, przedszkoli oraz szkół:

·        Departament Edukacji przekazał dyrektorom placówek wytyczne i zalecenia sanepidu, wojewody i ministerstwa zdrowia.

·        Rodzice zostali poinformowani przez szkoły (m.in. za pośrednictwem portalu LIBRUS), jakie są objawy koronawirusa, jakie są zalecenia i na czym polega profilaktyka.

·        W żłobkach, przedszkolach i szkołach są rozmieszczane dezynfektory.

·        Większość wydarzeń organizowanych przez szkoły zostało odwołanych.

·        Decyzje o ewentualnym czasowym zamknięciu placówek podejmują dyrektorzy.

·        Zajęcia na basenach przyszkolnych zostały zawieszone do odwołania.

W kwestii całkowitego zamknięcia szkół i przedszkoli czekamy na wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jutro będę na ten temat rozmawiał z Premierem, który zaprosił do Warszawy samorządowców. Tego typu decyzje powinny być skoordynowane na poziomie krajowym, ponieważ niesie to za sobą konsekwencje związane chociażby z wydłużeniem roku szkolnego czy przesunięciem egzaminów – tłumaczy Prezydent.

Wielka prośba do rodziców – obserwujcie swoje dzieci. Jeśli gorzej się czują warto zostawić je kilka dni w domu – obserwować objawy. Tu także oprócz odpowiedzialności za własne pociechy ważna jest odpowiedzialność za inne dzieci w szkole – tłumaczy Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji w Urzędzie Miejskim.

Wytyczne otrzymały także jednostki, które organizują wydarzenia skierowane do seniorów.

·        Zlecono przegląd miejskich wydarzeń przeznaczonych dla seniorów.

·        Wrocławskie Centrum Seniora zostało zamknięte do odwołania. Zawieszono także dodatkowe zajęcia.

·        WCRS i MOPS w sposób szczególny zwracają uwagę na seniorów. W Domach Pomocy Społecznej zostały odwołane wizyty.

Prezydent apeluje także do mieszkańców: Bądźmy w tym czasie szczególnie wyczuleni na siebie nawzajem, na naszych sąsiadów. Pomóżmy osobom starszym np. z zakupami czy codziennymi obowiązkami.

Działaniami objęte zostały także poszczególne lokalizacje Urzędu Miejskiego, miejskie jednostki i spółki.

·        W Centrach Obsługi Mieszkańców UMW i miejskich jednostkach są montowane dezynfektory.

·        Przestrzenie Urzędu Miejskiego, z których korzystają klienci są dodatkowo czyszczone i dezynfekowane.

·        Zakupiono zapasy ochrony osobistej dla pracowników UMW.

·        Zawieszono do odwołania wszelkie wyjazdy zagraniczne, delegacje pracowników UMW.

·        MPK prowadzi dodatkowe akcje dezynfekcji pojazdów w podwyższonym standardzie.

·        Pracownicy MOPS-u, którzy odwiedzają klientów w domach otrzymali specjalne zestawy (maseczki, rękawiczki, płyn dezynfekujacy).

·        Wrocławski Port Lotniczy korzysta z kamer termowizyjnych, powstała także osobna strefa przeznaczona dla pasażerów przylatujących z zagrożonych kierunków.

·        Dodatkowe środki higieny zostały przygotowane także w pozostałych miejskich spółkach i jednostkach.

·        Miasto Wrocław zakupi za kwotę ok. 400 tys. zł karetkę dla Wojskowego Szpitala Klinicznego.

·        Trwa procedura zakupu specjalistycznego urządzenia do dezynfekcji dużych przestrzeni kubaturowych (nawet do 23 tys. m3).

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe