Zakończenie roku szkolnego – program opieki stomatologicznej dla dzieci rozwija się

  • 25.06.2021, 20:54
Zakończenie roku szkolnego – program opieki stomatologicznej dla dzieci… foto: Gazeta Sąsiedzka
W trzech wrocławskich szkołach podstawowych gotowe są nowe gabinety dentystyczne dla uczniów (w Szkole Podstawowej nr 4, w SP nr 44 przy ul. Wilanowskiej i w Sportowej Szkole Podstawowej nr 46 przy ul. Ścinawskiej) W sumie opiekę dentystyczną znajdzie w nich od września ok. 1700 uczniów. To część realizowanego przez gminę programu profilaktycznego, dotyczącego zapobiegania próchnicy. Od 2018 roku w programie wzięło udział ponad 11 tysięcy dzieci, a w trzynastu szkołach powstały gabinety dentystyczne.


- Program w całości finansowany jest ze środków Miasta Wrocławia. Do tej pory wydaliśmy na jego realizację ponad 3 miliony złotych. Dzięki temu uczniowie trzynastu szkół mogą korzystać z nowoczesnych gabinetów stomatologicznych. Wszystkie  zostały wyremontowane, a następnie wyposażone w specjalistyczny sprzęt stomatologiczny– mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. 

- Dzięki współpracy z Fundacją Smile Together jesienią każdy uczeń pierwszej klasy szkoły podstawowej otrzyma imienną szczoteczkę soniczną. Na opakowaniu każdej z nich będzie wygrawerowane imię, logo Wrocławia i logo fundacji – mówił Dominik Kłosowski, radny z Klubu Radnych Forum Jacka Sutryka Wrocław Wspólna Sprawa/SLD – inicjator przywrócenia opieki stomatologicznej we wrocławskich podstawówkach.

 - Każdego roku staramy się otwierać we wrocławskich szkołach kolejne gabinety i rozwijać program walki z próchnicą. Chcemy jej zapobiegać poprzez m.in. systematyczne kontrole oraz kształtowanie nawyku dbania o zęby, zarówno przez  prawidłowe ich mycie, jak i stosowanie odpowiedniej diety – dodała Joanna Nyczak, dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych urzędu Miasta Wrocławia. 

W szkolnych gabinetach wykonywane są badania stomatologiczne wraz z oceną stanu uzębienia, lakowanie zębów trzonowych i przedtrzonowych, kontrola zalakowanych zębów połączona z uzupełnieniem laku, leczenie próchnicy „punktowej” w zębach stałych trzonowych i przedtrzonowych poprzez wypełnienie zapobiegawcze, lakierowanie zębów. Do szkolnego gabinetu dentystycznego może zgłosić się także uczeń szkoły, w której nie ma gabinetu. Estetykę gabinetów uzupełniły ścienne dekoracje malarskie, a zaaranżowany wystrój tworzy klimat budzący zainteresowanie uczniów i rodziców, odwraca uwagę, łagodzi lęk przed zabiegami profilaktycznymi i leczniczymi. Realizatorami programu są lekarze dentyści, którzy zostali wybrani w konkursach. 

Szkolne gabinety denstyczne to nie wszystko. Wrocław wdraża kolejny program profilaktyczny Szczoteczka soniczna dla Pierwszaka. Początek działań edukacyjnych planowany jest na październik/listopad a  zakończenie na grudzień. 

- Nawyki są cichą siłą, destrukcyjną lub konstruktywną. Nawyk połączony z frajdą będzie trwał.  Stąd pomysł na gadżet, który będzie wołał dziecko przed snem, po imieniu - UŻYJ MNIE!!! Nawet wtedy, kiedy rodzic tego nie zrobi. Szczoteczki zostały zamówione w polskiej firmie, która jest partnerem strategicznym fundacji i jako jedyna zgodziła się sprzedać  je  bez żadnego zarobku.  Koszt tego przedsięwzięcia to około 250 tys. zł. Wszystkie szczoteczki mają gwarancję - mówił lek.dent. Damian Nasulicz, prezes Fundacji Smile Together. 

Próchnica zębów jest chorobą cywilizacyjną dotyczącą zarówno dzieci jak i osób dorosłych. Z badań stomatologicznych przeprowadzonych w latach 2008-2009, na populacji 18 319 uczniów z 73 wrocławskich szkół  podstawowych wynikało, iż 83 %  uczniów ma chorobę próchnicową. 

Do części edukacyjnej programu opracowano pakiet materiałów informacyjno-edukacyjnych (ulotka dla rodziców, tablica edukacyjna, plakat, zestaw pieczątek, zakładka do książki). 
Szkoły podstawowe, w których realizowany jest program w latach 2020-2021: 
1)        Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ul. Zemska 16c, 
2)        Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3, ul. Inflancka 13, 
3)        Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 17, ul. Wieczysta 105, 
4)        Szkoła Podstawowa nr 68, ul. Szczęśliwa 28, 
5)        Szkoła Podstawowa nr 74, ul. Kleczkowska 2, 
6)        Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 103 (Zespół Szkół nr 6), ul. Nowodworska 70, 
7)        Szkoła Podstawowa nr 77, ul. Św. Jerzego 4 
8)        Szkoła Podstawowa nr 83, ul. Boya-Żeleńskiego 32, 
9)        Szkoła Podstawowa nr 85, ul. Traugutta 37 
10)        Szkoła Podstawowa nr 97, ul. Prosta 16, ul. Iwana Pawłowa 15. 

Szkoły podstawowe, w których znajdują się nowe gabinety stomatologiczne: 
1)        Szkoła Podstawowa nr 4, ul. Powstańców Śląskich 210-218 
2)        Szkoła Podstawowa nr 44, ul. Wilanowska 31 
3)        Sportowa Szkoła Podstawowa nr 46, ul. Ścinawska 21 
__1

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.gazetasasiedzka.hmn-media.pl z siedzibą we Wrocławiu. Firma HMN-MEDIA Maciej Welyczko jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe